Bakgrunnen for at prisen settes ned er at Lede har hatt høyere inntekter enn forventet. Når dette skjer, skal nettselskapene justere prisene ned, slik regelverket legger opp til. 

 

Forventer høyere nettleie på sikt

Lede hadde gjennom 2025 uendrede priser på nettleien, noe som bygger oppunder målet om forutsigbar nettleie for kundene våre. Selv om nettleien nå settes ned, er Lede tydelig på at dette ikke endrer det langsiktige bildet. Store investeringer i strømnettet, høyere kostnader og økte priser i overliggende nett gjør at nettleien over tid vil måtte øke igjen.

De nye prisene gjelder fra 1. mai 2026, og prisjusteringene er tilgjengelig på Lede.no.

 

Ønsker å bruke strømnettet smartere

Prisen kundene betaler i nettleie avhenger av hvor mye strøm du bruker, og hvordan du fordeler forbruket ditt. Vi oppfordrer fortsatt til å fordele strømforbruket jevnere gjennom døgnet og unngå høyt forbruk på samme tid. Det er bra for strømnettet og for lommeboka.

– Når mange bruker mye strøm samtidig, blir strømnettet hardt belastet. Ved å belønne lavere og jevnere samtidig forbruk, kan vi utnytte nettet bedre og redusere behovet for dyre investeringer på sikt, sier administrerende direktør i Lede, Tom Rune Bjørtuft. 

Et viktig grep er å få mer forbruk i timer der nettet er mindre belastet, for eksempel ved å lade elbil om natten. Da bruker en lite annen strøm og unngår høye forbrukstopper.

– Vi ønsker å gjøre det enklere for kundene å ta gode valg. Når flere lader elbilen om natten og fordeler strømforbruket utover døgnet, får vi et mer robust strømnett og reduserer behovet for kostbare nettinvesteringer, fortsetter Bjørtuft.